Radeba

Świat okiem kibica

The World Seen With  A Football Fan's Eye

Borussia Dortmund

11.04.2012 1.BUNDESLIGA 2011/2012
Borussia Dortmund - Bayern Monachium 1:0

Ponad 80 tysięcy widzów na stadionie, z tą niesamowitą Sud Tribune, na której zasiadają najwierniejsi fani BVB, robi oszałamiające wrażenie. Kibicują dosłownie wszyscy, bez względu na wiek, płeć i ilość koni mechanicznych w posiadanym aucie. Jeden wielki ul, skojarzenie z klubowymi kolorami narzuca się samo.
Tuż przed rozpoczęciem meczu niespodzianka - na telebimach zaprezentowano wyłącznie drużynę gospodarzy, ani słowa o przyjezdnych. Prawdopodobie element wojny nerwów, do których zalicza się też takie drobiazgi, jak niesprawne prysznice w szatniach, czy jakiś samochód uniemożliwiający wjazd autokaru gości na parking. Wieść gminna niesie, że gospodarze są skłonii ponieść finansową karę, byleby tylko napsuć krwi przeciwnikom.
Bayern wyszedł na boisko skoncentrowany i od początku sprawiał wrażenie drużyny lepiej zorganizowanej od Borussii. Ta praktycznie ograniczała się do destrukcji, z osamotnionym z przodu Lewandowskim usiłującym absorbować uwagę przyjezdnych, dając w ten sposób oddech swoim obrońcom.
Prawdziwy mecz zaczął się w II-giej połowie, gdy Borussia ruszyła odważniej do przodu, wiedząc, że remis bardziej zadowoli Bayern, który ma do ogrania relatywnie słabsze drużyny w ostatnich kolejkach sezonu. Przez chwilę obawiałem się, że bramka Lewandowskiego nie zostanie uznana ze względu na spalony, jednak powtórki wyraźnie dowiodły, że zaspał któryś z obrońców bawarczyków, zostawiając Lewego przed Neuerem. Bramkarza Bayernu kibice BVB przywitali w drugiej połowie gradem bananów, ale na reprezentancie Niemiec nie zrobiło to żadnego wrażenia.
Antybohaterem pojedynku gigantów został Robben, który najpierw nie wykorzystał karnego, by parę minut później posłać piłkę nad bramką z najbliższej odległości. W obronę wziął go po meczu Jupp Heynckes: "Taki jest futbol. Arjen jest naszym etatowym wykonawcą jedenastek i dzisiejszy incydent tego nie zmieni".
Borussia zrobiła ogromny krok w kierunku obronu mistrzowskiego tytułu. Bayernowi pozostaje walka o Puchar Niemiec (w finale przeciwko Borussii) no i przede wszystkim o finał i trofeum Ligi Mistrzów.