Radeba

Świat okiem kibica

The World Seen With  A Football Fan's Eye

Wroclav - Městský Stadion

16.06.2012 EVROPSKý FOTBALOVý šAMPIONáT
Polsko – Česká Republika 0:1


Velký balón plný nadějí a očekávání s konečnou platností splasknul. 
První poločas ještě skýtal zdánlivou naději, že polský národní tým splní očekávání jejich fanoušků. Zdánlivou je výstižné slovo protože já osobně jsem v první půli zápasu moc světla na konci tunelu neviděl. Sázka na obrannou defenzívu v zápase, který se musí vyhrát prostě nedávala smysl nemluvě o absenci nějaké promyšlené taktiky na straně hráčů s polskou orlicí na prsou. Český tým i s absencí špílmachra Rosického jasně ukázal, jak tento zápas hrát do vítězného konce. Polští orli neměli ve svých řadách podobného tahouna, který by zavdal na naději na vítězný postup v dalších zápasech. Co mě překvapilo ještě více bylo to, že kapitán polského týmu sehrál roli neviditelného. Obrázek zkázy byl dokonán vystřídáním Smudy tragickým Pawlem Brozkem v posledních minutách zápasu … pokud tedy Brozkova role nebyla rozesmát české spoluhráčem ….
Energií nabitá atmosféra v nádherném stánku fotbalu – největší a snad jediná pozitivní zkušenost z tohoto sobotního večera.
Zatuchlý vzduch ze splasklého balónů se začal šířit krátce po prohraném zápase: kapitán mužstva namísto omluvy za špatnou hru a poděkování za podporu fanoušků shrnul jeho vlastní vidění v klíčových důvodech porážky asi takto: nedostatečný počet vstupenek poskytnutých hráčům pro své blízké a příbuzné. Jakub Blaszczykowski ve snaze tento nešťastný výrok v TV korigovat celou záležitost ještě více zkomplikoval když namísto zápasu s Českou republikou opěvoval fantastický gól vstřelený v jiném zápase do sítě ruského národního týmu. Nejhorší nás ale teprve čeká: kvalifikace na mistrovství světa v 2014 v Brazílii začínající v září letošního roku a volba nového vedení polské fotbalové asociace v říjnu. Lato, stávající president polského fotbalu „stále neřekl své poslední slovo“ a spekulace kolem nástupce Smudy prozradily následující jména - od Majewskiho (OMG!), přes Engela (již pracuje pro polskou fotbalovovou asociaci) po Probierze (paličatý chlapík). Good bye Euro, vítejte do šedé reality.