Radeba

Świat okiem kibica

The World Seen With  A Football Fan's Eye

Xamax Neuchâtel

10.08.2013 1. LIGA CLASSIC 2013/2014
Xamax Neuchatel - FC Wangen bei Olten 3:0

Znany w Szwajcarii, ale także poza nią Xamax Neuchatel przeszedł na początku ubiegłego roku istne trzęsienie ziemi: szwajcarska federacja nie wydała klubowi licencji umożliwiającej kontynuację występów w Super League, a jego własciciel – pochodzący z Czeczenii Bułat Czagajew dał swoim pracownikom do zrozumienia, ze powinni znalezc inne zrodło utrzymania. Degradacja do piątej klasy rozgrywkowej stała sie faktem i choc zespoł zdołał wywalczyc promocję do 1. Ligue Classic u ubiegłym sezonie, w gronie najlepszych klubow Szwajcarii pojawi się ponownie najwczesniej jesienią 2016.
Imponujący stadion , Stade de Maladiere, oddany do użytku w 2007 roku z dużym parkingiem w podziemiach i sporym placem rozciągajacym się u jego podnóża, nie pasuje do statusu czwartoligowca. Z nowoczesną architekturą obiektu zupełnie nie współgrają budki biletowe, które wyglądem i rozmiarami przypominają raczej przenośne toalety.
Do bramek wejściowych prowadzi pod górę kilkadziesiąt schodków, po czym można sie cieszyc całkiem imponującym widokiem obiektu od wewnątrz. Dominuje kolor czerwony, z gustownie zaaranżowanymi sektorami, z których te VIP-owskie znajdują się tradycyjnie nad ławkami rezerwowych obydwu drużyn. Uznałem, ze bilet VIP-owski na mecz bądz co bądz czwartoligowców byłby nadużyciem, wobec czego zasiedliśmy na "normalnej" trybunie C.
Sztuczna nawierzchnia sprawiała przez chwilę wrażenie zawodów rozgrywanych w hali - odgłosy biegania czy uderzenia piłki są zupełnie inne od tych z boiska trawiastego.
Zwycięzca pojedynku mógł byc tylko jeden, nie było wątpliwosci, że jedyna niewiadoma to rozmiary wygranej gospodarzy. W FC Wangen pierwszoplanową rolę odgrywał korpulentny pomocnik, chwilami przypominający (sylwetką, raczej niż poziomem umiejętnosci) Diego z VfL Wolfsburg. Zadziornoscią zarówno wobec przeciwników jak i sędziego regularnie wykazywał sie długowłosy kapitan przyjezdnych, za co w drugiej części spotkania został ukarany żółtą kartką.
Po koncowym gwizdku pilkarze Xamaxu ładnie podziękowali zgromadzonej publiczności za przybycie i doping, mając nadzieję, że kibicom wystarczy cierpliwości w drodze powrotnej do Super League. Pewnie wystarczy, bo pozostałe opcje w regionie (Lausanne Sports, Servette Genewa, FC Biel) nie oferują znacznie wyższego poziomu sportowego zawodów, mimo występów w wyższych klasach rozgrywkowych.
W koncu to jeszcze tylko trzy lata...